.::. موسیقی ایرانی.::.

دانلود آهنگ؛عكس؛بيوگرافي اساتید موسيقي ايراني،جدید ترین اخبار موسیقی سنتی؛اخبار كنسرت ها و ...
هشتم  اسفند ، سالروز درگذشت بزرگ مرد موسیقی ایران ، استاد غلامحسین بنان است

يادش را با نوا ها و نغمه هايش گرامي مي داريم، تصنيف ماندگار خوشه چين از استاد بنان پيشكش شما عزيزان

من که فرزند این سرزمینم در پی توشه ای خوشه چینم
شادم از پیشه ی خوشه چینی رمز شادی بخوان از جبینم
قلب ما بود مملو از شادی بی پایان
سعی ما بود بهر آبادی این سامان
خوشه چین کجا اشک محنت به دامن ریزد
خوشه چین کجا دست حسرت زند بر دامان
 ای خوشا پس از لحظه ای چند آرمیدن
همره دلبران خوشه چیدن
از شعف گهی همچو بلبل نغمه خواندن
گه از اینسو به آنسو دویدن
بر پا بود جشن انگور ای افسونگر نغمه پرداز
در کشور سبزه وگل با شور وشعف نغمه کن ساز
قلب ما بود مملو از شادی بی پایان
سعی ما بود بهر آبادی این سامان
خوشه چین کجا اشک محنت به دامن ریزد
خوشه چین کجا دست حسرت زند بر دامان.


دانلود تصنيف خوشه چين با صداي استاد غلامحسين بنان

آهنگ : روح الله خالقی
شعر : رحیم فکور
خواننده : غلامحسین بنان

روانش شـــاد
نگاشته در ۹۱/۱۲/۰۸ساعت 20:22 به قلم دل آوا| |


تابستان سال 1358 محمدرضا شجریان در استودیو ربنا را بدون تکرار در ضبط خواند تا مشقی برای هنرمندان شود. اما این اثر بدون اجازه استاد آواز ایران به پخش رسید. اثری که در 32 سال اخیر به راحتی جای خود در دل های مردم پیدا کرد و  امروز به عنوان اثری ماندگار شناخته می شود.


*32 سال از ساخت ربنا می گذرد، بعد از گذشت  این مدت، هنوز این آواز شنیدنی و خاطره برانگیز است، ایده اول ساخت این کار چگونه شکل گرفت؟
سال 58 تغییرات و تحولاتی در رادیو مخصوصا در بخش موسیقی در حال شکل گیری بود. در آن سالها مدیران راديو تصمیم داشتند تولید موسیقی در رادیو را تعطیل کنند و تولید شده های بیرون را بخرند. جلساتی با مدیران رادیو گذاشتیم و در این جلسات خیلی تلاش کردیم مدیران را راضی کنیم که نیروهای خوب را نگه دارند و عده دیگر را بازنشسته کنند. در این جریان‌ها بود که رئیس وقت رادیو آقای وجیه‌اللهی که فردی تحصیلکرده و روشنفکر بود از من موکدا و مرتبا می خواست با توجه به تغییرات و تحولات سیاسی و مذهبی ایران برای پخش آثار جديد قبل از افطار طرحی انجام بدهم. آنها نمی‌خواستند آثار دوره قبلی را پخش کنند. به ایشان گفتم سالهاست من از آن فضا دور شدم و راه من با موسیقی و ارکستر تعریف شده است و این کار الان من نیست. اما ایشان گفت که فقط شما می‌توانيد و ما تنها شما را داریم و از من خواست برای دم افطار، مناجات‌ها و اذان کاری انجام بدهم. من خودم را از وزارت کشاورزی آن دوران به رادیو منتقل کرده بودم و کارمند رادیو محسوب می‌شدم. پذیرفتم اینکار را انجام بدهم. کلاسی برای افرادی که قرار بود دعای سحر و مناجات بخوانند گذاشتم که با این افراد نحوه درست خواندن را کار کنم. تابستان سال 58 بود که آموزش این عده را شروع و پس از مدتی هم ضبط این آثار را آغاز کردم. قرار شد براي دم افطار هم برنامه ضبط كنيم و از من خواستند که برای برنامه های دم افطار هم فکری بکنم. برنامه‌های دم افطار دوران قبل از انقلاب را  مرحوم ذبیحی بسیار عالی خوانده بود و من تمام کارهای او را از  نوجوانی شنیده بودم و مناجات حضرت امیر را با صدای او از حفظ بودم. با این حال پذیرفتم که این کار را بکنم.
*کار دشواری را پذیرفتید، چرا که تغییر ذائقه مخاطب بسیار دشوار است.
باید بدانیم عادت را از مردم نمی‌توان گرفت. مردم به ربنا و دعاي سحر مرحوم  ذبیحی و اذان مرحوم موذن زاده اردبیلی عادت کرده بودند. نمی شد به این راحتی این عادت را در مردم  تغییر داد. پس باید براساس  آن حال و هوا حرکت می کردم، اما در عین حال مي‌خواستم اثر ویژگی های خاصي نيز  برای خودش داشته باشد تا بتوان این را نیز به مردم بقبولانیم و کار جدید را جایگزین کرد. ظهر آن روز همان آیاتی را که مرحوم ذبیحی خوانده بود پیدا کردم و دو آیه دیگر نیز از سوره آل عمران و بقره پیدا کردم و یک مطالعه ذهنی کردم که چگونه آن را بخوانم تا علاوه بر نزدیک بودن به کار مرحوم ذبیحی کار جدیدی باشد. به این فکر کردم بايد آوازي باشد که علاوه بر اینکه تقلید نباشد، از اصل اثر هم خيلي دور نباشد.  مجددا به مسئولان گفتم که سالهاست مخاطب من را به عنوان خواننده آواز می‌شناسد، اگر بخواهم ربنا بخوانم، اذان بگویم ممکن است مخاطب من را نپذيرد و این کار زیبا نیست. چون مردم فکر  می کنند حالا که جمهوری اسلامی سركار آمده، شجريان که تا دیروز آواز می خواند، امروز دعا می‌خواند و اذان می‌گوید و ممکن است نپذیرند و از سوی دیگر افراد دیگری که به صدای من عادت کردند هم ممکن است بپرسند که چرا شجریان آواز را رها کرده است و دعا  می‌خواند. برای من این کار بسیار سخت بود. به همین دلیل به آنها گفتم که من به شما کمک می کنم و به دیگران آموزش می دهم تا  آنها بتوانند ربنا و دعا بخوانند اما خودم این کار را نمی کنم. قبول کردند. رفتم استودیو و «ربنا»  و «مثنوی افشاری» را بدون هیچ تکرار و تصحیحی خواندم. اثر ضبط شده را  به 4 نفر از هنرمندان مورد نظر دادم و از آنها خواستم که تمرین کنند تا برای ضبط آماده بشوند. آقای قاسم رفعتی «مثنوی افشاری» را زیبا خواندند. اما با اینکه روانشاد صالحی قرآن خوان حرفه‌ای بودند و صدای خوبی هم داشتند، هرچه تلاش کردند نتوانستند آن طوري كه مد نظر من بود، ربنا را بخوانند. بالاخره با کمک و راهنمایی‌های من بعد از 20 روز تمرین برای ضبط آماده شدیم و  به استودیو رفتيم. در استودیو هم سه نفری که بنا بود ربنا را بخوانند بارها خواندند و نشد تا اینکه  من بخشي از ربنا را   می خواندم، این بخش را تکرار می کردند تا توانستیم این ربنا را ضبط کنیم. شروع به ويرايش و تصحيح این آثار کردم . از 4 بعد از ظهر تا 3  صبح کارها را تک و تنها در رادیو تصحیح می کردم تا اثر مناسبی برای پخش در ماه رمضان آماده شود. کارها را 2 روز مانده به ماه رمضان آماده کردم و به رئیس رادیو ارائه كردم. اما از همان موقع و حتی قبل‌تر آن  فریدون شهبازیان که کار من را شنیده بودند، اصرار می‌کردند که با صدای خودم پخش شود. و من هم مصرانه می‌گفتم که صدای من نباید اینگونه پخش بشود، هیچ اجازه ای به آنها برای پخش ندادم. از همان زمان هم تصمیم گرفته بودم که دیگر در رادیو کار نکنم به آقای وجیهي الهی اعلام کردم که دیگر به رادیو نمی‌آيم. اما روز اول ماه رمضان دیدم ربنایی را که خودم خوانده ام از رادیو پخش شد.
*یعنی بدون اجازه شما؟
بله. زنگ زدم به آقای وجیهی الهی. دیدم ایشان خیلی خوشحال هستند و می خندند. گفت که این تیر از کمان رها شده  و من این را کپی کردم و به همه رادیوها و  شهرستان‌ها دادم  و همه اینکار را پخش کردند. اعتراض کردم اما او خندید و گفت که ما برنامه به این خوبی را از دست نمی دهیم و اینکار را باید همه مردم بشوند. آن موقع به هیچ کس هم  گفته نشد که این اثر را چه کسی خوانده است. به آنها گفتم که هیچ حق ندارید که بگوئید این اثر را من خوانده ام. آن زمان مردم فکر می کردند که این اثر را یکی از قاریان حرفه ای خوانده و من طوری این اثر را خوانده بود که صدای من مشخص نبود. اما هربار که این اثرها پخش می شد من عصبی می شدم، چرا که من این کارها را برای پخش نخوانده بودم و به عنوان درس و آموزش ضبط کرده بودم تا بقیه تمرین کنند. بعد از این هم دیگر رادیو تلویزیون نرفتم و بعدها کلاس های آموزشی ام را در رادیو و تلویزیون تعطیل کردم و تا سال 61 که هیج جا ظاهر نمی شدم، فقط در خانه بودم و به پرورش گل و گیاه می پرداختم.
*به خاطر دلزدگی از پخش این کارها بود که خانه نشین شدید؟
خیر، فضای موسیقی آن دوران، فضایی نبود که ما به آن دل خوش کنیم. ارتباطم را با کانون چاووش  هم قطع کرده بودم چرا که در آنجا بعضی ها دیدگاه های سیاسی شان را اعمال می کردند که مورد تائید من نبود. پس از سالها اولین کنسرتمان «آستان جانان» را با پرویز مشکاتیان و ناصر فرهنگفر در سفارت ایتالیا برگزار کردیم که اولین کار من بعد از انقلاب بود.
*و در این مدت ربنا هم همچنان پخش می شد؟
بله همچنان ربنا با صدای من پخش می شد.
*کی اعلام کردید که خواننده این اثر شما هستید؟
زمانی که دیدم مردم این کار را خیلی دوست دارند و هی می پرسند که این اثر را چه کسی خوانده است. وقتی به اطرافیان و به شکل خصوصی می گفتم که این اثر را من خوانده ام و بدون اجازه من پخش شده، همه تعجب می کردند که چطور من این کار را خوانده ام. اما زمانی که دیدم مردم متوجه می شوند که من اینکار را به این دلیل  نخواندم که با شرایط روز خودم را هماهنگ کنم، اعلام کردم که این اثر را من خوانده ام.
*بازتاب ها چطور بود؟
مردم هرگز از من ایراد نگرفتند که چرا این اثر را خواندی، همه می‌گفتند که چه کار زیبا و دلنشینی است. یکی از دوستان تعریف می کرد که یکی از قاری های بزرگ مصر به اسم غَلوَش در ایران بوده که ربنا را می شنوند. از این کار یک کپی می خواهد تا ببیند می تواند این را بخواند یا نه؟ بعد از دوسال دوستم او را مجددا می بیند و این قاری به او می گوید «کار من نیست.» چرا كه خواندن اوجی که در خواندن ربنا هست کار هر خواننده ای نیست.
*در آلبوم «به یاد پدر» ربنا هم هست، آیا این اثر را باز خوانی کردید یا همان ربنا اولیه را حفظ کردید؟
نه همان ربنا را گذاشتم. من هرگز این اثر را بازخوانی نمی کنم. چرا که مردم با آن کار ارتباط گرفته اند و نت به نت زمان بندی آن را می شناسند.
*لحن ربنا را چگونه انتخاب کردید؟
لحنی که من برای این اثر انتخاب کردم چیزی بین قرائت قرآن و آواز خواندن است. چون کلمات عربی خوانده می شود باید موسیقی متناسب خودش انتخاب بشود، با اینکه من این لحن را به خوبی بلدم اما نمی خواستم که صرفا لحن ربنا قرائت قرآن باشد. من این لحن را به خوبی بلدم ومی خواستم که ربنا ایرانی پسند باشد. به عنوان مثال اذان موذن زاده اردبیلی بیات ترک است و به همین دلیل  مردم این اذان را دوست دارند. من هم مرکب خوانی و سه گاه را برای ربنا انتخاب کردم که هم در قرائت قرآن از آن استفاده می کنیم هم در آواز. تا  هم کسی كه به عربی و قرآن آشنا است لذت ببرد و هم کسی که از آواز ايراني شناخت دارد.
*سالها ربنا پخش می شد بدون اینکه نامی از شما برده شود و طبیعتا در این مدت با شنیدن ربنا احساس کرده‌اید که می شد این قسمت را بهتر خواند، می خواهم بدانم که  چه زمانی دلتان با پخش این اثر صاف شد؟
5 یا 6 سال که از پخش ربنا گذشت، به این حس رسیدم که ای کاش آن زمان ضبط بعضی از قسمت ها را تکرار می کردم تا کیفیت کار بهتر می شود. به این فکر رسیدم حالا که مردم با ربنا ارتباط برقرار کرده اند، مجدد ربنا را ضبط کنم و اشکالات ریز آن را برطرف کنم. اما فکر کردم که در این 5 سال مردم به این ربنا عادت کرده اند و نت به نت آن را حفظ هستند. اگر بخواهم آن را مجدد بخوانم، هرچند بهتر و پخته‌تر خواهم خواند، اما مردم آن ربنا را پذیرفته و دوستش دارند و من هر کاری بکنم نمی توانم ربنای جدید را جایگزین ربنای قدیم بکنم. بنابراین فکر کردم بهتر است من به عادت مردم احترام بگذارم، و به دنبال این نروم که ربنا  را دوباره بخوانم، من که از اول دوست نداشتم صدای من اینطوری پخش بشود. اما زمانی که دیدم  مردم با آن ارتباط گرفته اند و حال و هوایی با ربنا دارند فکر کردم، بهتر است ربنا به همان شکل اول خود باقی بماند. اما سوال من اینست که کسانی که در رادیو و تلویزیون تصمیم گیرنده هستند و اغلب هم تصمیمات بسیار ناآگاهانه و ناشیانه می‌گیرند چرا به این نکته توجه ندارند که  نمی‌توانند عادت مردم را از آنها بگیرند. من به احترام سیلقه مردم به خودم اجازه ندادم که بیایم ربنای بهتری بعد از 6 سال بخوانم اما این افراد چطور می توانند ربنای دیگری به جای آن بگذارند. بهتر است آنها  کار دیگری تولید کنند تا بتوانند جایگزین ربنای فعلی بشود. می دانم که در رادیو و تلویزیون بسیار هزینه کردند تا ربنای شجریان را کس دیگری بخواند. اما باید بگویم که ربنایی که من خواندم و مردم آن را قبول کرده اند به این راحتی جایگزین نمی شود، مگر یک نفر دیگر بیاید چیزی دیگری بخواند.
*عادت مردم را به این سرعت نمی توان تغییر داد، خصوصا اینکه نزدیک به 30 سال است که ربناي شما با ماه رمضان عجین شده است.
مردم 30 سال است با این ربنا پای سفره  افطار می نشیندند و با آن خاطره دارند. من هرگز به خودم اجازه ندادم که این ربنا را از مردم بگیرم و آن را از آنها دریغ کنم. سال 74 در نامه ای به آقای لاریجانی، رئیس وقت تلویزیون نوشتم که تنها موردی که اجازه می دهم صدای من از تلویزیون پخش شود، ربنا است که من آن را به مردم هدیه داده ام. من از این ربنا نه بهره ای می برم و نه شهرتم را زیادتر می کند، من کارم را 32 سال پیش انجام داده ام و آن را به مردم هدیه داده ام. حالا برای ثواب یا وجدانم باشد این ربنا مال مردم است و من هم اجازه ندارم این را از مردم دریغ کنم. به همین دلیل رادیو و تلویزیون هم نمی تواند ربنا را از مردم دریغ کنند یا ربنای دیگری را جایگزین آن کند.
* قبل از انقلاب، مرحوم ذبیحی ربنا و دعای مناجات قبل از افطار را خوانده بود و طبیعتا هم مردم به آن صدا عادت کرده بودند، اما امروز مخاطبان ربنای مرحوم ذبیحی نيز به ربنای شما عادت کرده اند. چه کردید که بتوانید این روند را تغییر بدهید.
هنرمند باید کارش را خوب بلد باشد. من از کودکی خواندن قرآن را آموخته بودم و با  آن زندگی کرده بودم و تمام وجودم خوانندگی در آن زمینه بود. از 18 سالگی به بعد که از خانه پدر بیرون آمدم، راه موسیقی پیش گرفتم در حالی‌که پیش از آن خواندن قرآن مثل زبان مادری‌ام بود. از سوی دیگر کارهای مرحوم ذبیحی را شنیده بودم و کارهای قاری‌های بزرگ عرب را شنیده و تمرین کرده بودم و این کار را خوب بلد بودم. در کار ما همه چیز در تکنیک خلاصه نمي‌شود. اگر کارتان را خوب بلد باشید و از روی صداقت کار کنید روی مردم تاثیر خیلی خوبی خواهد گذاشت. احتمالا این موارد روی مردم تاثیر گذاشته است و باعث شده که ربنا جاودانه بشود. زمانی که ربنا را خواندم برایم حالت مناجات داشت.
*یعنی ارتباط درونی برایتان شکل گرفته بود؟
ارتباطی از ته دل بود. مثل فردی که دم افطار با خدای خودش نجوایی دارد. زمانی که آدم می خواهد با خدای خودش حرف بزند با خلوص کامل حرف می زند. زمانی که این حال و هوا درست در درون انسان باشد، حتی اگر صحبت هم بکند، قطعا تاثیر خودش را می گذارد. سوای آن من تکنیک‌هایی بلد بودم و تجربیاتی داشتم که قطعا در کار تاثیر می گذاشت. صرف نظر از ربنا، من در دیگر برنامه های موسیقی نيز مردم و هوش آنها را باور دارم و می‌دانم که مردم هوشمند هستند.  زمانی که به این موارد اعتقاد دارید دیگر نمی‌شود به مردم دروغ گفت و به همین دلیل مردم شما را باور می‌کنند. من کار سیاسی نمی‌کنم اما به عنوان هنرمندی که در جامعه زندگی می‌کند حق دارم که شرایطی را که در جامعه پیش می‌آيد قضاوت کنم. قاضی که نباید قوم و خویش یکی از طرفین باشد؛ قاضی در هر صورت قضاوتش را می‌کند. من به عنوان یک داور درباره اينكه مردم چه می خواستند و چگونه جواب شنیدند اظهار نظر كردم. حالا اگر  مسئولان عصبانی هستند، باشند. حقیقت را كه نمی‌شود کتمان کرد. وقتی راه درست را می‌رویم تحت هیچ شرایطی نمی توانيم آن راه را عوض كينم. این اعتمادی که مردم به من و صدای من دارند، باعث شده که جایگزین کردن ربنا دشوار و حتی غیرممکن شود. من ربنا را به مردم هدیه کردم و مال مردم هم هست، اگر ربنا را تلویزیون و رادیو پخش نکند، مردم خودشان آن را پخش می‌کنند.
*این دومین بار است که شما پخش آثارتان را از رسانه تلویزیون و رادیو ممنوع کردید، اولی مربوط به سال 74 بود اما قبل‌تر از آن نوروز 73 شما به تلویزیون آمدید وحتی دعای تحویل سال را خواندید. در این فاصله یکساله چه پیش آمد که این عکس‌العمل شما را در پی داشت؟
من از روز اول دوست نداشتم که صدای من از رادیو و تلویزیون پخش شود. می دانم تصنیف سپیده یا ایران ای سرای امید را خود آقای لطفی به تلویزیون داد که پخش بشود. چرا که این یک کنسرت بود و نوار ضبط شده آن را فقط من، آقای لطفی و کانون چاووش داشتیم. تا یک روز از لطفی پرسیدم که تلویزیون این تصنیف را چطوری به دست آورده؟ گفت که من دادم. یادم هست به لطفي گفتم که اشتباه کردی و من دوست ندارم صدای من از رادیو و تلویزیون پخش بشود. اواخر سال 57 و اوایل سال 58 خیلی از افراد اصرار می کردند که من در رادیو بخوانم اما من قبول نمی کردم. اما صدای من و کارهای من را پخش می کردند. یادم هست سال 59 یا 60 بود که محمد هاشمی رييس وقت صدا و سيما به اطرافیان من پیغام می داد تا من در رادیو و تلویزیون کار کنم. من کاری با تلویزیون نداشتم، فقط می رفتم در رادیو تدریس می کردم. چرا که من به رادیو و تلویزیون برای تدریس و تحقیق در آرشیو منتقل شده بودم. هرچند که رئیس موسیقی رادیو از من خواهش می کرد که من در شوراها شرکت کنم اما من نمی رفتم. حتی برای من ابلاغیه فرستاد باز من نرفتم. و گفتم که من فقط تدریس می‌کنم، شاگرد و زمان كلاس‌ها را هم خودم انتخاب می کنم. پیام های زیادی برای رفتن به رادیو به من داده شد. حتی مدیر وقت رادیو برای من اخطاریه فرستاد که پرداخت حقوق شما بستگی به شرکت شما در جلسه ها دارد. حقوق من مگر چقدر بود؟ چیزی حدود 30 هزار تومان بود. خنده ام گرفت. یک روز که رفتم رادیو، به او زنگ زدم که به دفتر من بيايد. به او گفتم درست است که شما مدیر هستید اما مدیر خوب کسی است که تک تک آدم ها را بشناسد و از توانایی های آنان خبر داشته باشد تا بتواند با آنها کار کند. گویا من را نمی شناسید که این نامه را به من نوشتید. در پاسخ به من گفت که این نامه اشتباه شده است. به او گفتم حواست باشد ديگر این اشتباهات را مرتكب نشوي. شما در جایگاهی نیستی که براي من اخطاریه بنویسی. همین تدریس را هم از فردا تعطیل می کنم. از فرداي آن روز به رغم مخالفت آنها دیگر به رادیو هم نرفتم و به وزارت کشاورزی برگشتم و آن جا هم خودم را بازنشسته کردم. همان موقع ها محمد هاشمی از من می خواست به راديو بروم که من نمی رفتم. می گفت که در رادیو تدریس می‌کنید اما پیش ما نمی آیید؟ تا اینکه یک روز آقای صادق طباطبایی که از دوستان نزدیک من بود به من تلفن زد و گفت که من دفتر محمد هاشمی هستم و گفت ایشان اصرار دارند که شما راببیند و من را واسطه کردند که بگویم یا شما بیاید پیش ایشان یا ایشان بیایند پیش شما. قرار گذاشته شد که به خانه آقای طباطبایی برويم. خودشان بودند و رییس شبکه دو و من هم با محمد موسوی رفتیم سر قرار. آقای هاشمی خیلی   صحبت کردند و از من خواستند که همکاری کنم بعد از كلي مذاكره در نهایت من گفتم که شما در جایگاه مدیر تلویزیون هرکاری که بخواهید می توانید انجام بدهید اما من در کارم جایگاهی دارم که حاضر نیستم با هیچ چیز دیگری عوض کنم. من می خواهم همان شجریانی که هستم باقی بمانم. خیلی اصرار کردند. آخر گفتم که باشد اگر شما این 4 هنرمندی را که من نیاز دارم به رادیو بياوريد، من هم می‌آیم. بعد هم گفتم اگر من برنامه تهیه کنم، خودم زمان پخش آن را تعیین می کنم.
*سنگ بزرگ انداختید جلوی پایشان.
بله چون می دانستم افراد دیگری برای پخش برنامه ها در تلویزیون تصمیم می گیرند و به من چنین اجازه ای نمی دهند. در آخر هم آقای هاشمی گفت که در شرایط تجدید نظر کنید، ما همیشه منتظر آمدن شما هستیم. که من گفتم نه من هیچ وقت به تلویزیون و رادیو نمی آیم. هیچ وقت دوست نداشتم که در تلویزیون کار کنم اما آثار من مدام از تلویزیون پخش می شد. من هم مدام با ارسال پیام هایی اعتراض می کردم اما فایده ای نداشت. تا اینکه دیدم کلیپ ساخته اند. کلیپی که هیچ ربطی هم به آواز من نداشت. آن زمان آقای لاریجانی مدیر رادیو و تلویزیون بودند. اعلام کردند که اساتید بیایند و هرچه که آنها بگویند من انجام می دهم. من چند باری در جلسات شرکت کردم و ایشان هم حرف‌های قشنگی زدند و من هم حرف‌های قشنگ‌تری زدم. در این جلسات استاد پایور واستاد تجویدی و اساتید دیگری هم بودند تا سیاست های تلویزیون در پخش آثار موسیقی را تعيين كنند. بعد از جلسات ایشان به من گفتند که آقای شجریان اگر شما  آستین هایتان را بالا بزنید و بیاید اینجا همه مشکلات ما حل می شود. من دیدم الان بهترین موقعی بود که من به مردم بگویم من 17 سال است پایم را در تلویزیون نگذاشته‌ام و در مصاحبه تلویزیونی مردم این نکته را  از زبان خودم بشنوند. همان زمان دعای تحویل سال و یک بهاریه را خواندم. و بعد از گفتن این نکته دیگر تلویزیون نرفتم. هرچه آقای لاریجانی تماس گرفتند دیگر نرفتم.
*تا سال 74 که پخش آثارتان را از تلویزیون ممنوع کردید؟
بله. اما روند پخش آثار من از تلویزیون ادامه داشت، کلیپ هم که می ساختند. دیگر من وارد عمل شدم و نامه ای خطاب به مدیر رادیو و تلویزیون نوشتم و رونوشت آن را به روزنامه ها ارسال کردم و فقط اجازه دادم که ربنا پخش بشود و اعلام کردم که ربنا از آن مردم است.
*اما بعد از مدتی فضا آرام شد، و تلویزیون مجددا پخش کارهای شما را شروع کرد، اما عکس العملی از سوی شما دیده نشد؟
چه کاري باید می‌کردم. تنها راه حلش این بود که به دادگستری شکایت می کردم که روندی طی می شد که خیلی اداری بود. من نمی خواستم کسی را زندانی و جریمه کنم. فقط می خواستم به آنها بقبولانم که اشتباه کردند و اجازه ندارند که این کارها را پخش کنند. تلویزیون بابت هیچ کدام از برنامه ها نه هزینه و نه زمانی صرف کرده بود. این برنامه ها به هزینه شخصی من تولید و پخش شده و برای مجوز آن هم یکسال در نوبت بودیم.
*یعنی در دورانی که اعتراضی از سوی شما شنیده نشد، بازهم از پخش آثارتان ناراضی بودید؟
بله بازهم پیام می دادم که حق ندارید کارهای من را پخش کنید. من نمی توانستم و نمی خواستم از آنها جریمه بگیرم اما دوست هم نداشتم که کارهای من را پخش بکنند. من این سازمان را قبول ندارم و زمانی که آثار من از این سازمان پخش می شود پیش وجدان خودم احساس شرم می کنم. من هیچ وقت رضایت نداشتم تا جریان انتخابات پیش آمد و من وکیل گرفتم که جنبه قانونی به اینکار بدهم.
*با این شرایط همچنان ربنا متعلق به مردم است؟
بله این ربنا همچنان متعلق به مردم است.

دانلود ربناي استاد محمدرضا شجريان

منبع : دل آواز

نگاشته در ۹۱/۰۴/۳۱ساعت 13:21 به قلم دل آوا| |

http://www.asriran.com/files/fa/news/1389/5/24/146275_789.jpeg

رمضان بدون ربناي استاد لطفي ندارد

ربّنا یا ربّنای شجریان، یکی از آثار محمدرضا شجریان و شامل ۴ دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می‌شوند. این اثر در تیرماه سال ۱۳۵۸ ضبط شده و برای مدت ۳۰ سال، جزء برنامه‌های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده‌است.

بنا به گفتهٔ محمدرضا شجریان، انگیزهٔ اصلی وی از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده‌است

ربنا طبق سنت اجرایی این دعاها، روی دستگاه‌های قرآنی خوانده شده و از دستگاه رست یا راست شروع شده و در خاتمه به دستگاه عجم (شبیه به ماهور) مدلاسیون می‌شود. (نام عجم بر این دستگاه که یکی از دستگاههای هفتگانه قرآنی است، می‌تواند نشان دهنده عدم وجود چنین دستگاهی در الحان قدیم عربی باشد!) ربنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام به یاد پدر ضبط کرده، منتشر شده‌است.

در این اثر به خوبی می‌توان تاثیرات شیخ نصرالدین طوبار و شیخ طه الفشنی را مشاهده کرد. این اجرا تقریبا فاقد تحریر است و بجز چند نت، تماما بوسیلهٔ قلط و ویبراسیون اجرا شده‌است. ربنای شجریان از ابتدا، روی نتهای سی بمل و سپس دو اوج می‌گیرد (روی خط حامل کلید سل) و در حوالی این نت‌ها گردش دارد و تا نت می بمل به بالاترین نت خود می‌رسد.

در سال ۱۳۸۷، زمزمه‌هایی در مورد ثبت این اثر در فهرست آثار ملی ایران به گوش می‌رسید، که تاکنون به نتیجه نرسیده‌است.

دانلود ربناي استاد محمدرضا شجريان به مناسبت آغاز ماه رمضان

نگاشته در ۹۰/۰۵/۱۱ساعت 18:8 به قلم دل آوا| |

دانلود آلبوم طریقت عشق با صدای حسام الدین سراج

خواننده : سید حسام الدین سراج

آهنگساز : جلال ذوالفنون ، حسن یوسف زمانی ، فریدون شهبازیان

 طرح جلد : دارینوش

منتشر : فارس نوا

شعــــــــــــــر

شاعـــــر

لينك دانلود

آذرستون

بابا طاهر و اقبال لاهوری

دانلود

قطعه ضرب اصول
و چهار مضراب تور

بیژن زنگنه

دانلود

ساز و آواز

بابا طاهر

دانلود

وصال

حافظ

دانلود

مقدمه

-

دانلود

چهار مضراب

-

دانلود

ساز و آواز

شیخ احمد جام و انوار

دانلود

قطعه ضربی حصار

-

دانلود

ناوک غمزه

حافظ

دانلود

 

نگاشته در ۹۰/۰۲/۲۱ساعت 12:5 به قلم دل آوا| |

اهدایی مژگان و همایون شجریان به پدر

متن کامل شعر:

صدای تو را دوست دارم
صدای تو، از آن و از جاودان می‌سراید
صدای تو از لاله‌زاران که در یاد
می‌آید
صدای تو را،
رنگ و بوی صدای تو را، دوست دارم.
جهان در صدای تو آبی ‌ست
و زیر و بم هر چه از اصفهان
در صدای تو آبی ست.

و هر سنت از دیرگاهان و هر بدعت از ناگهان در صدای تو آبی ست.

آهنگ: مجید درخشانی

آواز: همایون و مژگان شجریان

شعر: اسماعیل خویی

 

دانلــود صــداي تورا دوســت دارم

منبع : شجرياني ها


روز پدر بر تمامي پدران اين مرز پرگهر تهنيت باد


نگاشته در ۸۹/۰۴/۰۵ساعت 22:55 به قلم دل آوا| |


عکس های تشییع و خاکسپاری استاد فرامرز پایور


صالحی- محمد اسمعیلی و استاد حسن دهلوی

استادان حسن ناهید - سعید ثابت و مهدی ستایشگر

ناظری در میان علاقه مندان

!


کلیپ تصویری: اجرای نی استاد محمد موسوی و آواز شهرام ناظری در مزار استاد پایور

دانلودمنبع : مهر

منبع لینک دانلود : وبلاگ عطا نویدی

نگاشته در ۸۸/۰۹/۲۲ساعت 10:2 به قلم دل آوا| |

 

دانلود آثاری از استاد پرویز مشکاتیان  :

 

 -تک نوازی سنتور - آلبوم : بهاریه -  حجم : 3.44 MB - دانلـــود

- تصنیف قاصدک - آلبوم : قاصدک (غیررسمی) - حجم : 3.10 MB - دانلــــود

 - تصنیف شیدایی (در همه دیر مغان) - آلبوم : آستان جانان - حجم : 884 KB - دانلـــود

- - تصنیف رزم مشترک (همراه شو عزیز) - آلبوم : چاووش 7  -  حجم :663 KB - دانلـــود

- تصنیف امشب همه غم ها را خبر کن - با صدای پرویز مشکاتیان - 559 KB - دانلـــود

منبع لینک های دانلود : وبلاگ آواز


نگاشته در ۸۸/۰۷/۰۱ساعت 12:37 به قلم دل آوا|

 

دانلود تصنیف جدید استاد محمدرضا شجریان..

حتما دانلود کنید.

تفنگت را زمین بگذار
که من بیزارم از دیدار این خونبار ناهنجار
تفنگِ دست تو یعنی زبان آتش و آهن
من اما پیش این اهریمنی ابزار بنیان‌کن
ندارم جز زبان دل، دلی لبریز از مهر تو 
ای با دوستی دشمن

زبان آتش و آهن
زبان خشم و خونریزی‌ست
زبان قهر چنگیزی‌ست
بیا، بنشین، بگو، بشنو سخن، شاید
فروغ آدمیت راه در قلب تو بگشاید

برادر! گر که می‌خوانی مرا، بنشین برادروار
تفنگت را زمین بگذار
تفنگت را زمین بگذار تا از جسم تو
این دیو انسان‌کش برون آید

تو از آیین انسانی چه می‌دانی؟
اگر جان را خدا داده‌ست
چرا باید تو بستانی؟
چرا باید که با یک لحظه‌ی غفلت، این برادر را
به خاک و خون بغلطانی؟

گرفتم در همه احوال حق‌گویی و حق‌جویی
و حق با توست
ولی حق را، برادر جان
به زور این زبان نافهم آتشبار
نباید جست...

اگر این بار شد وجدان خواب‌آلوده‌ات بیدار
تفنگت را زمین بگذار...

آهنگ و آواز: محمدرضا شجریان
    تنظیــم: مجید درخشانی
    شعــر: فریدون مشیری

دانلود  تصنیف زبان آتش

 

نگاشته در ۸۸/۰۶/۱۴ساعت 16:34 به قلم دل آوا| |

 

 

خانه ام آتش گرفته است آتشی جانسوز
هر طرف می سوزد این آتش
پرده ها و فرش ها را تارشان با پود

من به هر سو می دوم گریان
در لهیب اتش پر دود

وز میان خنده هایم تلخ
و خروش گریه ام ناشاد
از درون خسته سوزان
می کنم فریاد، ای فریاد، ای فریاد...

از فراز بام هاشان شاد
دشمنانم موذیانه خنده های فتحشان بر لب
بر من آتش به جان ناظر
در پناه این مشبک شب

من به دستان پر از تاول
این طرف را می کنم خاموش
وز لهیب آن روم از هوش

زان دگر سو شعله برخیزد به گردش دود
تا سحرگاهان که می داند که بود من شود نابود.

خفته اند این مهربان همسایگانم شاد در بستر
صبح از من مانده بر جا مشت خاکستر

وای آیا هیچ سر بر می کنند از خواب
مهربان همسایگانم از پی امداد؟
سوزدم این آتش بیدادگر بنیاد
می کنم فریاد ، ای فریاد ، ای فریاد

مهدی اخوان ثالث
 

 
نگاشته در ۸۸/۰۵/۱۵ساعت 13:35 به قلم دل آوا|

 

وطنم

نام جاوید ای وطن
صبح امید ای وطن
جلوه کن در آسمان
همچو مهر جاودان
وطن ای هستی من
شور و سرمستی من
جلوه کن در آسمان
همچو مهر جاودان
بشنو سوز سخنم
که همآواز تو منم
همه در جان و تنم
وطنم، وطنم، وطنم، وطنم
بشنو سوز سخنم
که نوا گر این چمنم
همه جان و تنم
وطنم، وطنم، وطنم، وطنم
همه با یک نام و نشان
به تفاوت هر رنگ و زبان
همه با یک نام و نشان
به تفاوت هر رنگ و زبان
همه شاد و خوش و نغمه زنان
ز صلابت ایران جوان
ز صلابت ایران جوان
ز صلابت ایران جوان

 


 شاعر : بیژن ترقی
 آهنگ ساز ( آلفرد ژان باتیست لومر )
تنظیم ( سیاوش بیضایی )
 خواننده : سالار عقیلی
 آهنگ : سرود وطنم

دانلود سرود وطنم سالار عقیلی


 

نگاشته در ۸۸/۰۵/۰۶ساعت 18:1 به قلم دل آوا|

 

آه باران.. ای امید جان بیداران... بر پلیدی ها... چیره خواهی شد؟؟؟

آه باران

ریشه در اعماق اقیانوس ها دارد.. شاید...
                 این گیسوی پریشان کرده
                           بید وحشی باران. 

یا نه ، دریاست گویی ، واژگونه ، بر فراز شهر ، 
شهر سوگواران.
هر زمانی که فرو می بارد  از حد بیش
ریشه در من می دواند پرسشی پیگیر ، با تشویش‌: 

رنگ این شب های وحشت را تواند شست آیا

از دل یاران؟
چشم ها و چشمه ها خشک اند .
روشنی ها محو در تاریکی دلتنگ ، 
هم چنان که نام ها در ننگ! هر چه پیرامون ما غرق تباهی شد.
آه باران ، ای امید جان بیداران!
بر پلیدی ها

که ما عمری ست در گرداب آن غرقیم 
                                         آیا ، چیره خواهی شد؟؟؟

                                                               چیره خواهی شد؟؟؟

 

" آه باران " با آهنگسازی محمدرضا شجریان بر روی شعری از فریدون مشیری

آلبوم آه باران

 

دانلود آهنگ  آه باران


نگاشته در ۸۸/۰۵/۰۳ساعت 15:47 به قلم دل آوا| |

 

 


متن تصنیف :

همراه شو عزيز ، همراه شو عزيز ...
تنها نمان به درد ،
كين درد مشترك ،
هرگز جدا جدا ، درمان نمي شود

دشوار زندگي ، هرگز براي ما
دشوار زندگي ، هرگز براي ما
بي رزم مشترك ، آسان نمي شود

تنها نمان به درد ،
همراه شو عزيز ، همراه شو ، همراه شو ، همراه شو عزيز ...
همرا ه شو عزيز ،
تنها نمان به درد ،
كين درد مشترك ، هرگز جدا جدا

درمان نمي شود ...

 

آْلبوم چاووش ، شماره هفت
صاحب امتياز اثر : كانون فرهنگي و هنري چاووش

صداي استاد محمدرضا شجريان
موسيقي استاد پرويز مشكاتيان
شعر برزين آذرمهر

اجراي موسيقي توسط گروه عارف که شامل : حسين عليزاده ، پرويز مشكاتيان ، جمشيد عندليبي ، محمد فيروزي ، ناصر فرهنگ فر ، فرخ مظاهري ، اردشير كامكار

می باشد.

دانلود کنید

 


نگاشته در ۸۸/۰۴/۰۱ساعت 12:51 به قلم دل آوا|

دانلود آهنگ بسیار زیبای ای ایران ای مرز پر گهر با صدای استاد بنان

مشخصات آهنگ ای ایران :  

خواننده  : غلامحسین بنان

ترانه سرا : حسین گل گلاب

آهنگ ساز : روح الله خالقی

فرمت  : mp3

کیفیت : 128 kbps

مدت : 2 دقیقه و 59 ثانیه

حجم آهنگ : 2.66 mb

دانلود از اینجا

 

ای ایران ای مرز پر گهر ای      خاکت سرچشمه هنر

دور از تو اندیشه بدان      پاینده مانی تو جاودان

ای دشمن ار تو سنگ خاره ای من آهنم      جان من فدای خاک پاک میهنم

مهر تو چون شد پیشه ام      دور از تو نیست اندیشه ام

در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما      پاینده باد خاک ایران ما

سنگ کوهت در و گوهر است      خاک دشتت بهتر از زر است

مهرت از دل کی برون کنم      برگو بی مهر تو چون کنم

تا گردش جهان و دور آسمان به پاست      نور ایزدی همیشه رهنمای ماست

مهر تو چون شد پیشه ام      دور از تو نیست اندیشه ام

در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما      پاینده باد خاک ایران ما

ایران ای خُرم بهشت من      روشن از تو سرنوشت من

گر آتش بارَد به پیکرم      جز مهرت در دل نپرورم

از آب و خاک و مهر تو سرشته شد گِلم      مهر اگر برون رَوَد تهی شود دلم

مهر تو چون شد پیشه ام      دور از تو نیست اندیشه ام

در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما      پاینده باد خاک ایران ما

نگاشته در ۸۸/۰۲/۱۷ساعت 12:51 به قلم دل آوا|

 

 

ایران ای سرای امید

ایران ای سرای امید
بر بامت سپیده دمید
بنگر کزین ره پر خون
خورشیدی خجسته رسید
اگر چه دلها پر خون است
شکوه شادی افزون است
سپیده ما گلگون است ِ وای گلگون است
که دست دشمن در خون است
ای ایران غمت مرساد
جاویدان شکوه تو باد
راه ما راه حق راه بهروزی است
اتحاد اتحاد رمز پیروزی است
صلح و آزادی جاودانه در همه جهان خوش باد یادگار خون عاشقان،
ای بهار تازه جاودان در این چمن شکفته باد

شاعر : سایه
خواننده : استاد محمدرضا شجریان
آلبوم : سپیده
آهنگ : تصنیف ایران ای سرای امید
آهنگساز :  استاد محمدرضا لطفی
نی : عبدالنقی افشارنیا
سنتور : پشنگ کامکار
تار : یدالله طلوعی
عود : اسمائیل صدقی آسا
رباب : بیژن کامکار
تار باس : مجید درخشانی
کمانچه : هادی منتظری
تنبک : ارژنگ کامکار
دستگاه : ماهور
اجرا : دانشگاه ملی ۱۳۵۸

 

 

دانلود از اينجـــــــــا

نگاشته در ۸۸/۰۲/۰۳ساعت 14:35 به قلم دل آوا| |

یاد ایام

بقربون خم زلف سیاهت

بقربون خم زلف سیاهِت آی بقربون خم زلف سیاهِت


فِدای عارض مانند ماهِت


ببردی دین فائز را به غارت


تو شاهی خیل مژگان راسپاهت


خودم اینجا دلُم در پیش دلبر


خدایا این سفر کی میرود،کی میرود سر


خدایا کن سفر اسون به فائز،که بیند بار دیگر روی دلبر


تو دوری از بَـرُم دل در بَـرُم نیست

 
هوای دیگری هم در سروم نیست


به جان دلبرُم به جان دلبرُم کز هر دو عالم

تمنای دیگر جز دلبرُم نیست

 

شاعر : فائز
آهنگ ساز : محمد رضا شجریان
خواننده : محمد رضا شجریان
آلبوم : یاد ایام
آهنگ : به قربان خم زلف سیاهت

دانلود از اينجــــــــا
 

 

نگاشته در ۸۷/۱۲/۰۱ساعت 23:27 به قلم دل آوا|

سمن بویان

سمن بویان غبار غم چو بنشینند بنشانند
پری رویان قرار از دل چو بستیزند بستانند
به فتراک جفا دل​ها چو بربندند بربندند
ز زلف عنبرین جان​ها چو بگشایند بفشانند
به عمری یک نفس با ما چو بنشینند برخیزند
نهال شوق در خاطر چو برخیزند بنشانند
سرشک گوشه گیران را چو دریابند در یابند
رخ مهر از سحرخیزان نگردانند اگر دانند
ز چشمم لعل رمانی چو می​خندند می​بارند
ز رویم راز پنهانی چو می​بینند می​خوانند
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد
ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند
چو منصور از مراد آنان که بردارند بر دارند
بدین درگاه حافظ را چو می​خوانند می​رانند
در این حضرت چو مشتاقان نیاز آرند ناز آرند
که با این درد اگر دربند درمانند درمانند

دانلود آهنگ :

دانلود تصنیف سمن بویان

آلبوم : بی همگان یه سر شود

با صدای استاد محمدرضا شجریان

دانلود آهنگ از اينجــــــــــا

نگاشته در ۸۷/۱۲/۰۱ساعت 23:11 به قلم دل آوا| |

متن تعدای از ترانه های استاد شجریان

یکجا و همگی در یک فایل پی دی اف

دانلود کنید از اینجـــــــــــــا

نگاشته در ۸۷/۱۱/۰۷ساعت 8:27 به قلم دل آوا|

 

دانلود آلبوم ملاقات با دوزخیان همای(سعید جعفر زاده)

 

 TRACK 1

TRACK 2

(توبه ها را بشکنیم) TRACK 3

 (ملاقات با دوزخیان)  TRACK 4

 TRACK 5

(من از جهانی دگرم) TRACK 6

TRACK 7 

TRACK 8 

اعضای گروه در این اجرا :                                         
خواننده و نوازنده کوزه و سرپرست:سعید جعفرزاده(همای)
دف و کوبه ای:اسفندیار شاهمیر
تار:رهام سبحانی
سنتور:محمود نوذری
نی:پارسا احتشامی
رباب:حامد عرب ناجی
تمبک:ارژنگ فرامرزی
کمانچه:علیرضا مهدی زاده 
نگاشته در ۸۷/۱۰/۱۴ساعت 8:28 به قلم دل آوا|

ماه من

ماه من

به تيغم گر زني ، دستت نگيرم ماه من ،اي سرو بلند بالا ،رويت را به ما بنما

وگر تيرم زني ، منت پذيرم  ماه من ،اي سرو بلند بالا ،رويت را به ما بنما

بنازم چشم مستت را، نبينم من شکستت را

چو مستم کرده اي ، مستور و منشين ، ماه من ،اي سرو بلند بالا ،رويت را به ما بنما

چو نوشم داده اي ، زهرم منوشان ، ماه من ،اي سرو بلند بالا ،رويت را به ما بنما

بنازم چشم مستت را، نبينم من شکستت را

نبينم من شکستت را...

دانلود ماه من(تصنیف شور)

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

http://common.tycoonresearch.com/assets/image/06012009_dead_rose.jpg

دل تنگ من


هاي هاي هاي هاي دل تنگ من
             پيش دوست پيش دوست شده ننگ من            
                                              ره كجاست
                                                   جانم ره كجاست
                                                               پاي لنگ من
              ره كجاست
                    جانم ره كجاست
                                    پاي لنگ من
 

دانلود تصنیف ضربی دل تنگ 

با صدای استاد محمدرضا شجریان

آلبوم معمای هستی


نگاشته در ۸۷/۰۱/۱۴ساعت 16:39 به قلم دل آوا| |


ای عاشقان ای عاشقان پیمانه ها پر خون کنید
وز خون دل چون لاله ها رخساره ها گلگون کنید

آمد یکی آتش سوار بیرون جهید از این حصار
تا بر دمد خورشید نو شب را ز خود بیرون کنید

چندین که از خُم در سبو خون دل ما میرود
ای شاهدان بزم کین پیمانه ها پر خون کنید

دیدم به خواب نیمه شب، خورشید و مه را لب به لب
تعبیر این خواب عجب، ای صبح خیزان، چون کنید

دیوانه چون طغیان کند زنجیر و زندان بشکند
از زلف لیلی حلقه ای در گردن مجنون کنید

آمد یکی آتش سوار بیرون جهید از این حصار
تا بر دمد خورشید نو شب را ز خود بیرون کنید

ای عاشقان ای عاشقان پیمانه ها پر خون کنید
وز خون دل چون لاله ها رخساره ها گلگون کنید

دیوانه چون طغیان کند زنجیر و زندان بشکند
از زلف لیلی حلقه ای در گردن مجنون کنید

ای عاشقان ای عاشقان پیمانه ها پر خون کنید

وز خون دل چون لاله ها رخساره ها گلگون کنید

آمد یکی آتش سوار بیرون جهید از این حصار
تا بر دمد خورشید نو شب را ز خود بیرون کنید

 

 

دانلود ای عاشقان ای عاشقان

آلبوم : شب،سکوت،کویر

آواز: استاد محمدرضا شجریان

 


نگاشته در ۸۶/۱۱/۲۵ساعت 9:0 به قلم دل آوا| |

 

تصنیف هوای گریه

 

نبسته ام به کس دل

نبسته کس به من دل

چو تخته پاره بر موج

رها رها رها من

 

ز من هر آن که او دور

چو دل به سینه نزدیک

به من هر آنکه نزدیک

از او جدا جدا من

 

نه چشم دل به سویی

نه باده در سبویی

که تر کنم گلویی

به یاد آشنا من

 

ستاره ها نهفته اند

در آسمان ابری

دلم گرفته ای دوست

هوای گریه با من . . .

 


آواز: همایون شجریان
آهنگساز: محمدجواد ضرابیان
شعر: سیمین بهبهانی

 

دانلود « تصنیف هوای گریه »

 

نگاشته در ۸۶/۱۱/۱۹ساعت 0:22 به قلم دل آوا| |

آهنگ وبلاگ:

 

 

رسم عاشقی

آتـــشـــــی در سـیـــنــــــه دارم جـــــاودانـــی
عـمـــر مــن مـرگیـســت نـامــش زنــدگــانــی

رحمتــی کــن کــز غـمــت جـــان مـی‌سپـــارم
بـیـــش از ایـن مـن طـاقـــت هــجــران نــدارم

کی نهـی بـر سـرم پـای ای پـری از وفـاداری
شد تمام اشک من بس در غمت کرده‌ام زاری

نــوگـلـــــی زیـبـــــا بـــود حـســـن و جــوانـی
عطــر آن گــل رحـمــت اســت و مهــربــانــی

نــا پـسـنـــدیــــــده بــــود دل شـکــســتـــــــن
رشـتــــــه‌ی الـفــــت و یـــاری گـســســتـــــن

کــی کـنـــی ای پــری تـــرک سـتـمــگــــــری
می‌فکنـــی نظـری آخــر به چشــم ژالــه بــارم

گـــر چـــه نـــــازت دلــبــــــــرا دل تـــازه دارد
نـــــــاز هـــــم بـــــر دل مـــــن انــــــدازه دارد

حـیــــفُ گــر تـرحمــی نمی‌کنـی بر حــال زارم
جـز دمـی کـه بگـذرد که بگـذرد از چـاره کارم

دانمـــت که بر سـرم گـذر کنـی به‌رحمــت امـا
آن زمان کـه بر کشــد گیاه غـم سـر از مــزارم

آواز: همایون شجریان  «دانلــــــــــود»

آواز: قمرالملوک وزیری  «دانلــــــــــود»

آهنگساز: مرتضی‌خان نی‌داوود
شعــر: حسیـن پـژمان بختیــاری
بازسازی آهنگ:سعید انصاری ، بردیـا کیـارس
دستگاه: شور
مایـه: دشتــی

نگاشته در ۸۶/۱۱/۱۴ساعت 10:45 به قلم دل آوا| |

http://www.skums.ac.ir/mo_daroo/admin%5Cadmin%5Cgaleri%5Csnow_road-winter-xs.jpgزمستان است...

سلامت را نمي‌خواهند پاسخ گفت،
سرها در گريبان است
كسي سر برنيارد كرد پاسخ گفتن و ديدار ياران را
نگه جز پيش پا را ديد،‌ نتواند،
كه ره تاريك و لغزان است
و گر دست محبت سوي كس يازي
به اِكراه آورد دست از بغل بيرون
كه سرما سخت سوزان است
نفس كز گرمگاه سينه مي‌آيد برون، ابري شود تاريك.
چو ديوار ايستد در پيش چشمانت
نفس كاين است، پس ديگر چه داري چشم
ز چشم دوستان دور يا نزديك؟
مسيحاي جوانمرد من! اي ترساي پير پيرهن چركين!
هوا بس ناجوانمردانه سرد است… آي …
دمت گرم و سرت خوش باد!
سلامم را تو پاسخگوي. در بگشاي!
منم من! ميهمان هر شبت. لولي ‌وش مغموم
منم من، سنگ تيپا خورده رنجور
منم، دشنام پست آفرينش، نغمهء ناجور
نه از رومم، نه از زنگم، همان بيرنگ بيرنگم
بيا بگشاي در، بگشاي، دلتنگم
حريفا! ميزبانا! ميهمان سال و ماهت پشت در چون موج مي‌لرزد
تگرگي نيست، مرگي نيست
صدائي گر شنيدي، صحبت سرما و دندان است
من امشب آمدستم وام بگذارم
حسابت را كنار جام بگذارم
چه مي‌گويي كه بيگه شد، سحر شد، بامداد آمد؟
فريبت مي‌دهد، بر آسمان اين سرخي بعد از سحرگه نيست
حريفا! گوش سرما برده است اين، يادگار سيلي سرد زمستان است
و قنديل سپهر تنگ ميدان، مرده يا زنده
به تابوت ستبر ظلمت نه توي مرگ اندود پنهانست
حريفا! رو چراغ باده را بفروز، شب با روز يكسان است
سلامت را نمي‌خواهند پاسخ گفت
هوا دلگير، درها بسته، سرها در گريبان، دستها پنهان
نفس‌ها ابر، دلها خسته و غمگين
درختان اسكلتهاي بلور آجين
زمين دلمرده، سقف آسمان كوتاه
غبار آلود مهر و ماه
زمستان است ...

شعر:مهدي اخوان ثالث

با صدای مهدی اخوان ثالث:     دانلــــــــود

آواز:استاد محمدرضا شجريان  دانلــــــــود

آواز:استاد شهرام ناظري        دانلــــــــود

 

 

نگاشته در ۸۶/۱۰/۲۷ساعت 9:12 به قلم دل آوا| |

http://img18.picoodle.com/img/img18/3/2/17/f_shhh2m_a466f8b.jpg

محبوب من وطن

دیریست در نماز تو افتاده ام به خاک

محراب عشق من ، کی آماده ی منی ؟

من با نماز عشق تو هشیار می شوم

من با وضوی مهر تو بیدار می شوم

در چشم های توست که من شعله می کشم

از آه های توست که من غرق آتشم

دیریست در نماز تو افتاده ام به خاک

محراب عشق من ، کی آماده ی منی ؟

محبوب من وطن

محبوب من وطن

ای مانده در نگاه تو بهت نگاه شب 

ای خفته در دهان تو حرف دهان صبح

دیریست در نماز تو افتاده ام به خاک

کی آماده ی منی؟

 

لینک دانلود : محبوب من وطن

موسیقی:پرویز مشکاتیان

شعر:برزین آذر مهر

آواز:شهرام ناظری

نگاشته در ۸۶/۱۰/۲۳ساعت 9:10 به قلم دل آوا| |

                                    http://www.mxm.ir/blog/images/mowlana.jpg                               بانگ مولانا   


چندی پیش شهرام ناظری متعاقب کنسرت موفق خود در آمریکا ، موفق به دریافت نشان شوالیه لژیون دنوور که بالاترین نشان فرهنگی دولت فرانسه است شد. همانطور که می دانید لژیون دونور نشانیست که در دوره ی ناپلئون به سرداران نظامی داده می شد و امروزه به افرادی داده می شود که در رشته ی خود تحولی مهم ایجاد کرده باشند.شهرام ناظری نیز به عنوانی فردی که سالها به وسیله ی موسیقی ، مولانا را به جهانیان معرفی کرده است ، موفق به دریافت این نشان از دولت فرانسه شد.مبارکش باشد که لیاقتش را داشت...

دانلود تصنیف زیبای "من چه دانم"

من چه دانم

مرا گویی که رایی ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم؟
چنین مجنون چرایی ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

مرا گویی بدین زاری که هستی ، بدین زاری که هستی ، بدین زاری که هستی
به عشقم چون بر آیی ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

منم در موج دریاهای عشقت ، موج دریاهای عشقت ، موج دریاهای عشقت
مرا گویی ،‌ کجایی ؟ کجایی ؟ کجایی ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

مرا گویی به قربانگاه جانها ، نمی‌ترسی که آیی ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم؟
مرا گویی چه می‌جویی دگر تو ، ورای روشنایی ، من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

شبی بربود ناگه شمس تبریز، ز من یکتا دوتایی ، من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

مرا گویی تو را با این قفس چیست ؟ تورا با این قفس چیست؟ تورا با این قفس چیست؟

 اگر مرغ هوایی این قفس چیست؟ ، این قفس چیست؟ ، این قفس چیست؟ ، این قفس چیست؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

من چه دانم ؟ من چه دانم ؟ من چه دانم ؟

دانلود  تصنیف من چه دانم

 

نگاشته در ۸۶/۱۰/۱۵ساعت 9:39 به قلم دل آوا|

 

دانلود حیرانی

     دانلود یاوران

          دانلود تنبور سلو

               دانلود سر مگو

                    دانلود آواز رها

 

 

نگاشته در ۸۶/۱۰/۰۸ساعت 23:30 به قلم دل آوا| |

  http://www.delawaz.ir/showimage.aspx?imagepath=/delawazcontent/media/image/2006/09/219_orig.jpg&mode=350

شب وصل

به شب وصلت جانا - دیوانه شدم
به شمع رویت جانا - پروانه شدم
به مه روی تو من جانا - حیران و ماتم
ز غم عشق تو شد جانا - صبر و ثباتم
به حال من نگر ، دلبر دلبر
زارو نزارم ، جانا زارو نزارم
شیدای توام - تاج سرم - بیا به سرم
رسوای توام - چشم ترم - بنشین به برم
عاشقم کردی جانا دلم را بردی
به زلف سر کجت دلبر دلبر
گم شده دلم
جانا گم شده دلم

به ماه عارضت دلبر دلبر
حل کن مشکلم 
جانا حل کن مشکلم

دانلود تصنیف شب وصل

نگاشته در ۸۶/۱۰/۰۵ساعت 16:28 به قلم دل آوا| |

 شب جدايي - همايون شجريان


شب جدايي...

 

اي شب جدايي

که چون روزم سياهي ، اي شب

کن شتابي آخر

ز جان من چه خواهي ، اي شب ؟

نشان زلف دلبري

ز بخت من سيه تري

بلا و غم سراسري

تيره همچون آهي ، اي شب

کني به هجر يار من

حديث روزگار من

بري ز کف قرار من

جانم از غم ، کاهي اي شب

تا که از آن گل دور افتادم

خنده و شادي رفت از يادم ، سيه شد روزم

بي مه رويش ، دمي نياسودم

به سيل اشکم ، گواهي اي شب

او شب چون گل نهد زمستي بربالين سر

من دور از او کنم ز اشک خود بالين را تر

خون دل از بس خوردم بي او

محنت و خواري بردم بي او

مردم بي او

بي رخ آن گل ، دلم به جان آمد

دگر از جانم چه خواهي اي شب...

 

آهنگساز : مجيد وفادار     

ترانه سرا : رهي معيري     

تنظيم : مزدا انصاري

آواز: همایون شجریان

آلبوم ستاره ها

لینک دانلود  شب جدایی

 

 

نگاشته در ۸۶/۰۹/۱۳ساعت 10:17 به قلم دل آوا| |

 

 

دانلود ياد ايام 

دانلود تصنيف نگارم

 دانلود سلسله موي دوست

دانلود تصنيف بوسه هاي باران

 دانلود تصنيف يار دلنواز

دانلود تصنيف فرياد (مهدي اخوان ثالث)

دانلود تصنيف فرياد(با آواز تركمن)

دانلود عارف حق بين

دانلود دلشدگان

دانلود تصنيف قديمي چهره به چهره

دانلود رسواي دل

 

نگاشته در ۸۶/۰۸/۱۲ساعت 9:46 به قلم دل آوا| |

              

 

پیشنهاد میکنم حتما دانلود کنیــــــــد؛بسیار زیباست:

 

دانلـــــــــود کـــنید:

     دانلـــــــــود " آیین مَستان "

         دانلـــــــــود" گو یا امیرالمومنین"      

              دانلـــــــــود " مـــــولا جــــــانــــم "

                 دانلـــــــــود " یا ذات حسین(کردی) "

           دانلـــــــــود " ثـــنـــــای عــــلـی "

      دانلـــــــــود" یـــا عـــلـی مـــــــدد "

دانلـــــــــود " هـــو یا عـلی مـدد "                         


 

نگاشته در ۸۶/۰۵/۲۸ساعت 11:36 به قلم دل آوا|

 

ای یوسف خوشنام ما
خوش میروی بر بام ما
ای درشکسته جام ما
ای بردریده دام ما
ای نور ما ای سور ما
ای دولت منصور ما
جوشی بنه بر شور ما
تا می شود انگور ما
ای دلبرو مقصود ما
ای قبله و معبود ما
آتش زدی در عود ما
نظارو کن بر دود ما
ای یار ما عیار ما
دام دل خمار ما
پا وا مکش از کار ما
بستان گرو دستار ما
در گل بمانده پای دل
جان میدهم چه جای دل
وز آتش سودای دل
ای وای دل ای وای ما
 
 
 
 
آلبوم دود عود
با صدای استاد محمد رضا شجریان
آهنگ از پرویز مشکاتیان
تنظیم ازکامبیز روشن روان
 
دانلود آهنگ از  اینجــــــــــا
 
 
نگاشته در ۸۶/۰۴/۲۶ساعت 19:49 به قلم دل آوا| |

خـزان عشـقخزان عشق

شد خزان گلشن آشنائی
باز هم آتش به جان زد جدائی
عمر من این گل طی شد بهر تو
وز تو ندیدم جز بد عهدی و بی وفایی
با تو وفا كردم تا به تنم جان بود
عشق ووفاداری با تو چه دارد سود
آفت خرمن مهر ووفایی
نوگل گلشن جورو جفائی
از دل سنگت...آه!
دلم از غم خونین است
روش بختم این است
از جام غم مستم
دشمن می پرستم
تا هستم...

تو مست ازمی به چمن
چون گل خندان از مستی بر گریه من
با دگران در
گلشن نوشی می

من ز فراقت ناله كنم تا كی؟

تو می چون ناله كشیدن ها
من و چون گل جامه دریدنها
ز رقیبان خواری دیدنها
دلم از غم خون كردی
جه بگویم چون كردی
دردم افزون كردی

برو ای از مهر و وفا عاری
برو ای عاری ز وفاداری
كه شكستی چون زلفت عهد مرا
دریغ و درد از عمرم
كه در وفایت شد طی
ستم به یاران تا چند
جفا به عاشق تا كی؟

نمی كنی ای گل یكدم یادم
كه همچو اشك از چشمت افتادم
گرچه ز محنت خوارم كردی
با غم و حسرت یارم كردی
مهر تو دارم باز
بكن ای گل با من
هرچه توانی ناز
كز عشقت میسوزم باز

خزان عشق( شد خزان...) دانلود از   اینجـــــــا 

ترانه سرا  استاد رهی معیری

آهنگساز و آواز  استاد سید جواد بدیع زاده

نگاشته در ۸۶/۰۴/۲۰ساعت 19:4 به قلم دل آوا| |

 

دانلود شعر زمستان با صدای استاد مهدی اخوان ثالث از اینجــــــا

دانلود سبوی تشنه با صدای استاد مهدی اخوان ثالث از  اینجــــــــا

دانلود لحظه ی دیدار با صدای استاد مهدی اخوان ثالث از  اینجــــــــا

دانلود قاصدک با صدای استاد مهدی اخوان ثالث از  اینجـــــــــا

آلبوم کامل قاصدک با دکلمه ی استاد اخوان اینجــــــــا

دفتر شعر های استاد اخوان از  اینجــــــــا

 

نگاشته در ۸۶/۰۴/۱۰ساعت 20:31 به قلم دل آوا|

                 

بیوگرافی:

سید حسام الدین سراج

در سال 1337 در شهر اصفهان در خانواده ای صاحب ذوق دیده به جهان گشود. بزرگترین مشوق وی در تحصیل علم و هنر مرحوم پدرش بود . ایشان بر علوم قدیمه و ادبیات احاطه داشت و از صدای خوش آهنگی برخوردار بود و با اساتید ادب و هنر نظیر استاد جلال الدین همائی , استاد تاج اصفهانی , استاد حسن کسائی و ..... حشر و نشر داشت , به همین جهت فضائی مستعد برای تربیت فرزندانش فراهم آورده بود. در چنین محیطی جوانه های عشق و علاقه به شعر و موسیقی در جان و دل وی شکوفا شد .

سراج موسیقی را با آموختن تنبک از سیزده سالگی آغاز کرده , سپس سنتور را در اصفهان نزد استاد ساغری آموخته و برای تکمیل آن از اساتیدی چون فرامرز پایور , رضا شفیعیان و پشنگ کامکار بهره جسته است . در زمینه آواز از محضر مرحوم استاد محمود کریمی و استاد محمدرضا شجریان استفاده کرده است . در حال حاضر هم به اغتنام فرصت از محضر ایشان اساتید موسیقی و تحقیق در شیوه قدما بهره می برد. شاگردی و تعلم را بالاترین توفیق زندگی خود می داند و به همین لحاظ به موازات آموزش موسیقی تحصلات خود را در رشته معماری و شهر سازی در دانشگاه شهید بهشتی ادامه داده و موفق به اخذ فوق لیسانس معماری شده است .

در برخی از آثار که باصدای او شنیده ایم مانند (باغ ارغوان , شرح فراق , بی نشان , آئینه رو , نرگس مست , ماه نو و ..... ) آهنگسازی را نیز به عهده داشته است .

تحقیقاتی در باب زیبائی شناسی هنر و معماری و تطبیقث وجوه اشتراک هنرها دارد که بصورت رساله نهائی دانشگاهی ارائه شده و بعضا" به صورت مقاله در مجلات فرهنگی , هنری به چاپ رسیده است .

آثار موسیقی که تاکنون از او منتشر شده است عبارتند از :
نینوا , باغ ارغوان , وصل مستان , شمس الضحی , یاد یار , آفاق عشق ( خسرو شیرین , لیلی مجنون ) , طریقت عشق , شرح فراق , آئینه رو , دل آرا , بی نشان , نگاه آسمانی , نرگس مست , بوی بهشت , شهر آشنائی , رویای وصل , وداع , عشق و مستی , نازنین یار , ماه نو و آئینه و آه و .......

تا کنون کنسرت های موسیقی موفقی در کشورهای فرانسه , انگلستان , سوئیس , هلند , آلمان , یونان , اسپانیا , چین , ترکیه , کره , کانادا , آمریکا , و روسیه داشته است .

در فرازی از یکی از مصاحبه های هنری چنین اظهار میدارد : من خود را شاگرد کوچک مدارج نخستین آستان هنر می دانم و امیدوارم تا آخر عمر خاک پای اساتید عارف و عاشق این دیار سرمه چشم من باشد.

 

سراج

 

برخی از آلبوم ها : بوی بهشت - نینوا – دل آرا – شرح فراق - طریقت عشق – باغ ارغوان – بی نشان – شمس الضحی – و...  


دانلود آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج(قسمت اول)

دانلود آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج(قسمت دوم)


آهنگ نازنین یار که بسیار زیباست دانلود از ایـــنــــجـــــا

آهنگساز:مجتبي صادقي      شعر : ساعد باقري

این هم ادامه ی بیو گرافی از ایـــنــــجــــادانلود آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج- دانلود آلبوم شمس الضحی حسام الدین سراج- دانلود آلبوم حسام الدین سراج- حسام الدین سراج- دانلود آلبوم شمس الضحی- آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج- دانلود آلبوم شمس الضحی از حسام الدین سراج- دانلود آلبوم شمس الضحی با صدای سراج- دانلود رایگان آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج- دانلود با کیفیت آلبوم شمس الضحی با صدای حسام الدین سراج- دانلود آلبوم های حسام الدین سراج- دانلود آرشیو آلبوم حسام الدین سراج- دانلود آلبوم های قدیمی حسام الدین سراج- دانلود آلبوم قدیمی از حسام الدین سراج- دانلود آلبوم از حسام الدین سراج- دانلود رایگان آلبوم های قدیمی حسام الدین سراج- دانلود آهنگ های قدیمی حسام الدین سراج- دانلود موسیقی های قدیمی حسام الدین سراج- سراج- آلبوم های قدیمی حسام الدین سراج- دانلود موسیقی از حسام الدین سراج- دانلود کنسرت از حسام الدین سراج- دانلود آهنگ از حسام الدین سراج- دانلود آلبوم- دانلود آهنگ- دانلود اهنگ- دانلود موزیک- دانلود ترانه- دانلود موسیقی-

نگاشته در ۸۶/۰۱/۱۴ساعت 19:11 به قلم دل آوا| |


http://www.negahak.com/upload/d-dfyh47Nightingale.jpg

]درآمد چهارگاه[

بوی باران
بوی سبزه
بوی خاک
شاخه های شسته
باران خورده پاک
آسمان آبی و ابر سپید
برگ های سبز بید
عطر نرگس
رقص باد
نغمه ی شوق پرستوهای شاد
خلوت گرم کبوترهای مست
نرم نرمک میرسد اینک بهار
میرسد اینک بهار
خوش به حال روزگــار


خوش به حال چشمه ها و دشت ها
خوش به حال دانه ها و سبزه ها
خوش به حال غنچه های نیمه باز
خوش به حال دختر میخک که میخندد به ناز
خوش به حال جام لبریز از شراب
خوش به حال آفتــاب
{گوشه حصار}


ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم
ای دریغ از من اگر مستم مسازد آفتاب
ای دریغ از ما دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار
گر نکوبی شیشه ی غم را به سنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ
هفت رنگش میشود هفتاد رنگ

 

شاعر:فریدون مشیری

دستگاه:چهارگاه

سال آفرینش:1378

آهنگساز و تنظیم کننده:حسین یوسف زمانی

 

لینک دانلود تصنیف بوی باران از  اینجــــــــا

 

 


 
نگاشته در ۸۶/۰۱/۰۲ساعت 17:29 به قلم دل آوا| |

Design By : Night Melody